Dekantery jednopływakowe

Baner poziomy z fragmentem logo Biox dekanter jednopływakowy.
Zastosowanie
  • spust sklarowanej warstwy ścieków,
  • zastępują osadniki wtórne w oczyszczalniach pracujących w systemie sekwencyjnym.
Charakterystyka

Dekanter jednopływakowy DJ pozwala na okresowy lub ciągły spust sklarowanej warstwy powierzchniowej ścieków na lagunach osadowych lub komorach reaktora małych i średnich oczyszczalni ścieków pracujących w systemie sekwencyjnym lub ciągłym.

Dekanter typu DJ składa się z pływaka i króćca spustowego lub pompy zatapialnej. Odbiór sklarowanej warstwy powierzchniowej odbywa się za pomocą kolektora ssącego, będącego integralną częścią pływaka dekantera. Duża powierzchnia otworu wlotowego kolektora zapewnia małe prędkości napływu, zapobiegając podnoszeniu i zasysaniu osadu czynnego podczas spustu ścieków. Otwór ssący kolektora znajduje się na stałej głębokości, poniżej powierzchni ścieków.

Głębokość zanurzenia kolektora ssącego przy standardowym wykonaniu wynosi około 200 mm. Dolna tarcza kolektora ssącego pozwala na wyposażenie dekantera w dowolne urządzenie spustowe, np. pompę zatapialną lub króciec z podłączonym wężem spustowym. Wydajność odpływu reguluje się przez zmianę wydajności pompy lub regulację otwarcia zasuwy na wylocie węża spustowego. Dekanter posiada uchwyt zaczepowy na górnej powierzchni pływaka który służy do mocowania linki podczas demontażu lub opuszczania dekantera do położenia roboczego.

Odpływ grawitacyjny – spust grawitacyjny może być realizowany przy wykorzystaniu różnicy poziomów wlotu i wylotu ścieków w wężu spustowym. Przy spuście grawitacyjnym, należy zastosować zasuwę na króćcu wylotowym. Zasuwa umożliwia sterowanie wydajnością oraz szczelne zamknięcie wylotu po zakończeniu spustu.

Odpływ pompowy – przy braku możliwości spustu grawitacyjnego, przewód odprowadzający ścieki można podłączyć do pompy zewnętrznej. Pompa powinna mieć zdolność samo zasysania, jeżeli znajduje się powyżej poziomu roboczego ścieków.

Odpływ pompowy za pomocą pompy zatapialnej – ścieki mogą być też odbierane przy wykorzystaniu pompy zatapialnej, mocowanej do tarczy przyłączeniowej kolektora ssawnego w miejsce króćca spustowego.

 

Wydajność rzeczywistą należy wyznaczyć dla konkretnych warunków pracy i zależy ona przede wszystkim od:
– wielkości i ustawień dekantera,
– średnicy, długości i rodzaju przewodu spustowego,
– różnicy poziomów wlotu (poboru) i wylotu ścieków,
– strat miejscowych w rurociągu (w tym strat na kolanach – dla sztywnego przewodu spustowego).

Służymy pomocą w razie konieczności wykonania stosownych obliczeń wydajności.

Dla bezpieczeństwa pracy oraz bezproblemowej eksploatacji dekantera należy zawsze stosować zasuwę na wylocie z przewodu spustowego.

Wyposażenie

Dekantery jednopływakowe mogą zostać wyposażone w 2 systemy stabilizacji:

Stabilizator przegubowy – dla zachowania poziomego położenia urządzenia powinno ono zostać wyposażony w system stabilizacji. Ze względu na prostotę montażu, niezawodność pracy w warunkach zimowych oraz bardzo dużą elastyczność w doborze długości elementów, jest to bardzo dobre i uniwersalne rozwiązanie. Przy wykorzystaniu stabilizatora przegubowego urządzenie nie jest ograniczone do pracy bezpośrednio w miejscu montażu.

Stabilizator rolkowy – w przypadkach, gdy występują duże wahania poziomu ścieków lub wielkość zbiornika jest ograniczona, do stabilizacji można wykorzystać prowadnice rolkowe. Rolki mocuje się w przy wykorzystaniu tych samych otworów w kątownikach łączników pływaków, co w przypadku mocowania przegubów.

Parametry:

Wydajność maksymalna: do 205 m3/godz.

Średnica wewnętrzna przewodu spustowego: 60-135 mm

System oznaczania

System oznaczania dekanterów jednopływakowych:

Dekantery jednopływakowe

Przykłady:

DJ50-800-R80-MSV50.60
dekanter jednopływakowy o średnicy pływaka 800mm z rolkowym układem stabilizacji o długości rolek 50cm i pompą MSV50 z króćcem na wąż elastyczny o średnicy wewnętrznej 60mm

DJ100-800-P100-SP100.250
dekanter jednopływakowy o średnicy pływaka 800mm z przegubowym układem stabilizacji o długości 100cm, ze sztywnym przewodem spustowym o średnicy DN100 długości 250cm, zakończony flanszą DN100 wg PN6

Pliki do pobrania
karta katalogowa - Dekantery jednopływakowe DJ
karta katalogowa - Dekantery jednopływakowe DJ z pompą